FANDOM


Premiery w Polsce:

  • I seria (jako Mroczni i Źli) – 5 października 2002 roku,
  • II seria – 2 lutego 2004 roku,
  • III i IV seria – 29 października 2005 roku – w Halloweenowym maratonie strachu (odc. „Kundel Marzeń” pojawił się wcześniej w emisji),
  • V seria – 11 lutego 2006 roku (odc. „Słodki ptak ognia” pojawił się wcześniej w emisji),
  • Odcinek świąteczny – „Billy i Mandy ratują Święta” – 26 listopada 2007 roku (na płycie DVD dołączonej do Cartoon Network Magazynu); premiera tego odcinka w CN nastąpiła 23 grudnia 2010 roku w Świątecznym Kinie Cartoon Network,
  • Mroczne przygody Klanu Na Drzewie (crossover z Klanem Na Drzewie) – premiera 19 stycznia 2008 roku w KND 60 o godz. 16:00,
  • VII seria – pojawiła się bez zapowiedzi 26 lutego 2008 roku,
  • film Podpięść: Wariackie Halloween – 31 października 2008 roku o godz. 18:00 w maratonie halloweenowym,
  • film Billy i Mandy i zemsta Boogeymana – 1 listopada 2008 roku o godz. 10:35 w maratonie halloweenowym,
  • VI seria (2 odcinki) – 1 listopada 2008 roku o godz. 17:10 i 19:40 w maratonie halloweenowym Cartoon Network,
  • Odcinek specjalny „Billy i Mandy wypinają się na Księżyc” – 12 kwietnia 2009 roku podczas Inwazji,
  • VI seria (z pominięciem 2 pierwszych odcinków) – 6 lutego 2011 roku,
  • film „Gniew królowej pająków” – 6 maja 2012 roku w Kinie Cartoon Network,
  • odcinek halloweenowy, odcinek Five O'Clock Shadows, 2 pierwsze odcinki VI serii oraz odcinki krótkometrażowe – do tej pory nieemitowane.==Wersja polska[edytuj | edytuj kod]==

Opracowanie i udźwiękowienie wersji polskiejStudio Sonica Reżyseria:


Dialogi polskie:


Dźwięk i montaż:


Organizacja produkcji:


Wystąpili:


    • Leszek Zduń – Billy
    • Beata Łuczak – Mandy
    • Jan Kulczycki – Ponury
    • Agata Gawrońska –
      • Irwin (seria IV, V i VI),
      • Gregory (odc. Ponury, czy Gregory?),
      • Jason (odc. Upiorny tyran),
      • Jeden z Elfów (odc. I Ty możesz zostać karłem!)
    • Jarosław Boberek –
      • Drakula,
      • Jeff Pająk,
      • Facet ze skurczoną głową (odc. Czekoladowy marynarz),
      • Jeden z Tyłkozadopoliczkowców (odc. To nie trup, to moja maskotka),
      • Konferansjer (odc. To nie trup, to moja maskotka),
      • Harcerz #3 (odc. Druidzie, gdzie moja bryka?),
      • Dziennikarz Filip (odc. Billy i Mandy kontra Marsjanie),
      • Kierowca tira (odc. Strach i wstręt w mieście Endsville),
      • Harvey (odc. Wredna małpka),
      • H2O (odc. Git-Brach i Hip-Hop-Otam),
      • Lionel Van Helsing (odc. Drakula musi umrzeć),
      • Fred Fredburger (odc. Fred)
    • Monika Kwiatkowska –
      • Mama Billy’ego – Gladys (seria I),
      • Eris (seria I)
    • Izabela Dąbrowska –
      • Mama Billy’ego – Gladys (od serii II),
      • Mama Gregory’ego (odc. Ponury, czy Gregory?),
      • Ciotka Billy’ego – Sis (odc. Nagłe zastępstwoPizza Nergala),
      • Czarownica (odc. Żłobkowe zbrodnie),
      • Jednorożec #4 (odc. Tępy jednorożec),
      • Pani Ślisk (odc. Koza),
      • Wizerunek krowy na kartonie z mleka (odc. Gniew królowej pająków)
    • Kinga Tabor – Eris (seria II)
    • Marcin Przybylski –
      • Tata Billy’ego – Harold (seria I),
      • Nurgel/Nergal (seria I i II),
      • Meteor (odc. Kamyk na nieszczęście)
    • Cezary Nowak –
      • Tata Billy’ego – Harold (od serii II),
      • Policjant (odc. Kaczka),
      • Pustynnik (odc. Strach i wstręt w mieście Endsville),
      • Jednorożec #2 (odc. Tępy jednorożec),
      • Yeti #1 (odc. Fred),
      • Wujek Budynia (odc. Gniew królowej pająków)
    • Tomasz Marzecki –
      • Hoss Delgado (serie III-V),
      • Wilk (odc. Żłobkowe zbrodnie),
      • Czaszka życzeń (odc. Czaszka życzeń),
      • Karzeł Zgnilec (odc. I Ty możesz zostać karłem!),
      • Triceraton (odc. Zabawki to zabawki),
      • Master Control (odc. Dom bez jutra),
      • Aligator Gerome (odc. Motocyklowe szaleństwo),
      • Kosa 2.0 (odc. Kosa 2.0),
      • Sędzia Roy Spleen (odc. Dom starców),
      • Eldridge Johnson Mayer (odc. Biorące drzewo),
      • Potwór (odc. Gigantyczni Billy i Mandy atakują),
      • Mark (odc. Wielki ser),
      • Boz del Guapo (odc. Matoły i smoki)
    • Magdalena Krylik –
      • Eris (od serii III),
      • Kotka Sassy (odc. Gigantyczni Billy i Mandy atakują),
      • Panna Anna (odc. Trochę dłuższy jard),
      • Reporterka Rysia (odc. Billy i Mandy kontra Marsjanie),
      • Matka Mandy – Claire (odc. Straszna nianiaKoza),
      • Mallory (odc. Wredna małpka),
      • Maja Frania (odc. Tępy jednorożec),
      • Mumia #1 (odc. Billy i Mady: Początek),
      • Major Doktor Upiorna (odc. Zło w Potrawce powraca),
      • Dora (odc. Pudełko Pandory),
      • Carol (odc. Gniew królowej pająków),
      • Velma Green – królowa pająków (odc. Gniew królowej pająków)
    • Beata Aleksandra Kawka – Matka Mandy – Claire
    • Michał Zieliński – Ojciec Mandy – Phil
    • Anna Apostolakis –
      • Budyń,
      • Mindy,
      • Nauczycielka – Pani Butterbean,
      • Lazlow (odc. Szatan to nie całkiem przyjaciel),
      • Sperg (odc. Billy i tyran),
      • Nigel Planter (odc. Szkoła czarów Ropucha),
      • Junior (odc. Syn Nergala),
      • Babcia (odc. Żłobkowe zbrodnie),
      • Narzeczona Frankensteina (odc. Dom starców),
      • Chłopiec z marketu (odc. Billy i Mandy ratują Święta),
      • Jednorożec #1 i #3 (odc. Tępy jednorożec),
      • Mumia #2 (odc. Billy i Mady: Początek),
      • Uwula (odc. Konflikt mętnych interesów),
      • Pracownica urzędu pracy (odc. Panuj nad gniewem),
      • Dzieciak z Meksyku (odc. Dzień Zmarłych)
    • Katarzyna Tatarak –
      • Nigel Planter (odc. Nigel Planter i Nocnik Tajemnic),
      • Junior (odc. Nagłe zastępstwoUciekające spodniePizza NergalaNajwspanialsze Love Story),
      • Jeremy „Żmija” (odc. Tajne Bractwo kontra WF),
      • Hariel – Księżniczka Mórz i Oceanów (odc. Konflikt mętnych interesów)
    • Marek Frąckowiak –
      • Doktor Strach (odc. Cyrk strachu),
      • Lord Ból (odc. Dom bóluPsychoanaliza),
      • Sierżant (odc. I Ty możesz zostać karłem!)
    • Jacek Braciak –
      • Lektor w reklamie (odc. Trochę życia),
      • Doktor Gaylord (odc. Szatan to nie całkiem przyjaciel)
    • Wojciech Machnicki –
      • Dziekan Ropuch (seria II),
      • Profesorek (odc. Atak klaunów - Co było pierwsze?),
      • Kapitan Heifer (odc. Super Zero),
      • Strażnik bramy w Asgard (odc. Kopniak w Asgard),
      • Sąsiad Billy’ego (odc. Atak klaunów),
      • Gadające Burito (odc. (Billy staje się głupszy!) Ogólny i całkowity chaos)
      • Doktor Ted (odc. Ja i moje pryszcze),
      • Pirat (odc. Czekoladowy marynarz),
      • Lincoln,
      • Yogi,
      • Tex (odc. Zabawki to zabawki)
    • Mariusz Leszczyński – Dziekan Ropuch (odc. Nigel Planter i Nocnik TajemnicZakochany czarownik)
    • Paweł Szczesny –
      • Dyrektor Dobrotliwy - Dobropski (odc. IV i V seria),
      • sir Raven (odc. Trzykołowy terror),
      • Straszek (odc. Upiorny tyran),
      • Mały Kotlecik (odc. Mały Kotlecik),
      • Kasjer w Cyrku strachu (odc. Cyrk strachu),
      • Thor (odc. Kopniak w Asgard),
      • Nosowy Czarodziej (odc. Dzikie części),
      • Lubber (odc. Tajny pierścień dekodujący),
      • Wiggy Jiggy Jed (odc. Kundel marzeń),
      • Frankie (odc. Skakanie po kałużach),
      • Mikołaj (odc. Billy i Mandy ratują Święta),
      • Bazyl Tarragon (odc. Druidzie, gdzie moja bryka?),
      • Smedrick (odc. Billy i Mady: Początek),
      • Dziekan Ropuch (odc. Nigel Planter i fistaszki),
      • Curtis (odc. Gniew królowej pająków)
    • Krystyna Kozanecka –
      • Mama Jasona (odc. Upiorny tyran),
      • Misiek Szczęściarz (odc. Misiek Szczęściarz),
      • Kicia Kot (odc. Dom bez jutra)
    • Mieczysław Morański –
      • Bubu (odc. I Ty możesz zostać karłem!),
      • Mózg Billy’ego (odc. Nerw),
      • Ojciec Harolda (odc. Billy idiota)
      • Lord Pleśniowór (odc. Nigel Planter i Nocnik Tajemnic),
      • Rupert (odc. Dobrzy, źli i bezzębni),
      • Jurajska Kreatura #1 (odc. Zabawki to zabawki),
      • Tom Smith (odc. Dom bez jutra),
      • Louie (odc. Skakanie po kałużach),
      • Lincoln (odc. Uciekające spodnie),
      • Ojciec Harolda (odc. Billy idiota),
      • Cragerah (odc. Gigantyczni Billy i Mandy atakują),
      • Barney Rubble (tyłówka odc. Współcześni jaskiniowcy/Gigantyczni Billy i Mandy atakują),
      • Kelvin (odc. Wielki ser),
      • Morg (odc. Billy i Mandy kontra Marsjanie),
      • Klaps Williams (odc. Dzień ojca),
      • Dyspozytor firmy „Niania na każdą okazję” (odc. Straszna niania),
      • Dziadek 0-7 (odc. Billy i Mady: Początek),
      • Yeti #2 (odc. Fred),
      • Yeti (odc. Przyszła kryska na Yetiego),
      • Nergal (odc. Pizza Nergala),
      • Duch strzegący Złotego Nosa (odc. Dzień Zmarłych),
      • Kalgoron (odc. Gniew królowej pająków)
    • Włodzimierz Bednarski –
      • Brodziastom – Król Karłów (odc. I Ty możesz zostać karłem!),
      • Odyn (odc. Kopniak w Asgard),
      • Fred Flintston (odc. Współcześni jaskiniowcy),
      • Policjant (odc. Druidzie, gdzie moja bryka?)
    • Tomasz Bednarek –
      • Stworek (odc. Cyrk strachu),
      • Tatuś Elf (odc. I Ty możesz zostać karłem!),
      • Reporter (odc. Kopniak w Asgard),
      • Profesor Gaylord (odc. Zabawki to zabawki),
      • Lazlow (odc. Zabawki to zabawki),
      • Jurajska Kreatura #2 (odc. Zabawki to zabawki),
      • Dzieciak na pchlim targu (odc. Czekoladowy marynarz),
      • Czekoladowi marynarze (odc. Czekoladowy marynarz),
      • Nos Billy’ego (odc. Dzikie części),
      • Nigel Planter (odc. Zakochany czarownik),
      • Harcerz #2 (odc. Druidzie, gdzie moja bryka?)
    • Wojciech Paszkowski –
      • Nergal (seria III, IV i VI),
      • Nerw (odc. Nerw),
      • Jurajska Kreatura #3 (odc. Zabawki to zabawki),
      • Wróżka zębuszka (odc. Dobrzy, źli i bezzębni),
      • „Król Kobra” (odc. Tajny Klub Węża),
      • Narrator (odc. Uciekające spodnie),
      • Grzywacz Spektro Wykrywacz (odc. Biorące drzewo),
      • Szef wampirów (odc. Billy i Mandy ratują Święta),
      • Generał Szrama (odc. Ponury dzieńBilly i Mandy kontra MarsjanieMatoły i smokiPanuj nad gniewemZło w Potrawce powracaOpowieści niesamowiteGniew królowej pająków),
      • Ojciec Mandy – Phil (odc. Dzień ojcaStraszna niania),
      • Rysio Galoot (odc. Wredna małpka),
      • Pasażer w samolocie (odc. Zgaga),
      • Żołnierz (odc. Wielka Mandy),
      • Lord Voldemort (odc. Nigel Planter i fistaszki)
    • Andrzej Gawroński –
      • Stary Wróżka Zębuszka (odc. Dobrzy, źli i bezzębni),
      • Pan Hinkey (odc. Kaczka),
      • Kapitan Zieldziąs (odc. Konkurs piękności)
    • Marek Obertyn – Hektor Potrawka (vel. Con Carne) (odc. Klops z kurczakaKaczka)
    • Jarosław Domin –
      • Jeremy „Żmija” (odc. Tajny Klub Węża),
      • Różne głosy
    • Janusz Wituch –
      • „Pełzacz” (odc. Tajny Klub Węża),
      • Ojciec Irwina (odc. Zgaga),
      • Arachnator (odc. Gniew królowej pająków),
      • Różne głosy
    • Zbigniew Suszyński – Doktor Cornea (odc. Nieszczęsne oczy)
    • Joanna Węgrzynowska –
      • Babcia Jabolska (odc. Skakanie po kałużach),
      • Marilyn (odc. Billy idiota)
    • Jolanta Wołłejko –
      • Babcia Irwina, (odc. KaczkaGit-Brach i Hip-Hop-Otam),
      • Pani Pollywinkle (odc. Billy idiota),
      • Nancy – Mikołajowa (odc. Billy i Mandy ratują Święta),
      • Niania (odc. Straszna niania)
    • Agnieszka Matysiak – Bibliotekarka (odc. Kaczka)
    • Jacek Bursztynowicz –
      • Policjant (odc. Uciekające spodnie),
      • F (odc. Kosa 2.0),
      • Pilot (odc. Balonowy Billy),
      • Mikey Munchle (odc. Biorące drzewo)
    • Krzysztof Zakrzewski –
      • Ślimak katastrofa (odc. Głupie szczęście),
      • Ernest (odc. Ze Szramą na całe życie),
      • Wizerunek krowy na kartonie z mlekiem (odc. Gniew królowej pająków),
      • Boogie (odc. Gniew królowej pająków)
    • Jacek Czyż –
      • Psycholog (odc. Psychoanaliza),
      • Faraon Popis Kurzajka – dziadek Irwina (odc. Faraon Popis Kurzajka),
      • Profesor wręczający Billy’emu nagrodę Nobla (odc. Billy dostaje szóstkę),
      • Dziennikarz (odc. Przyszła kryska na YetiegoPizza Nergala),
      • Pizza – Ojciec (odc. Pizza Nergala)
    • Grzegorz Drojewski –
      • Dobójca (odc. Matoły i smoki),
      • „Pełzacz” (odc. Tajne Bractwo kontra WF),
      • Chłopak w stroju kota (odc. Konflikt mętnych interesów),
      • Brad (odc. Pizza Nergala),
      • Ojciec Irwina (odc. Drakula musi umrzeć),
      • Nigel Planter (odc. Nigel Planter i fistaszki)
    • Ryszard Olesiński –
      • Trener Kilgore (odc. Trochę dłuższy jard),
      • Wielki Moe (odc. Wielki ser),
      • Reporter #1 (odc. Billy i Mandy kontra Marsjanie),
      • Trener (odc. Tajne Bractwo kontra WF),
      • Król Triceps (odc. Konflikt mętnych interesów),
      • Drakula (odc. Strach i wstręt w mieście EndsvilleGit-Brach i Hip-Hop-OtamPizza NergalaDrakula musi umrzeć),
      • Ojciec Ponurego (odc. Dzień ojca),
      • Ponurobot (odc. Wredna małpka),
      • Entomolog (odc. Billy i Mady: Początek),
      • Mumia #1 (tyłówcka odc. Tępy jednorożec/Billy i Mady: Początek),
      • Hektor Potrawka (odc. Zło w Potrawce powraca),
      • Jimmy – Podropuch (odc. Strzeż się Podropucha),
      • Dyrektor Dobrotliwy (seria VI),
      • El Brzydal (odc. Dzień Zmarłych)
    • Modest Ruciński – Hoss Delgado (odc. Billy dostaje szóstkę)
    • Tomasz Sapryk – Generał Szrama (II-V seria; do odc. Zielony szaleniec)
    • Mirosław Guzowski –
      • Sperg,
      • Drakula (odc. Dom starców)
      • Reporter #2 (odc. Billy i Mandy kontra Marsjanie),
      • Brandon (odc. Billy Wredna małpka),
      • Kręgiel (odc. Odcinek co nie ma śmiałości się zatytułować),
      • Smark (odc. Konflikt mętnych interesów),
      • Larry (odc. Panuj nad gniewem),
      • Mroczny Elf #3 (odc. Gniew królowej pająków)
    • Miriam Aleksandrowicz –
      • Babcia Ponurego (odc. Pizza Nergala),
      • Matka Podropucha (odc. Strzeż się Podropucha)
    • Jerzy Dominik –
      • Klient z marketu (odc. Billy i Mandy ratują Święta),
      • Różne głosy
    • Tomasz Kozłowicz –
      • Pryszczaty nastolatek (odc. Upiorny tyran),
      • Jeden z Elfów (odc. I Ty możesz zostać karłem!),
      • Różne głosy
    • Cezary Kwieciński – Jeden z Tyłkozadopoliczkowców (odc. To nie trup, to moja maskotka)
    • Monika Wierzbicka – Babcia Irwina (odc. Drakula musi umrzeć),
    • Lucyna Malec –
      • Betty Rubble (tyłówka odc. Współcześni jaskiniowcy/Gigantyczni Billy i Mandy atakują),
      • Harcerz #1 (odc. Druidzie, gdzie moja bryka?)
    • Dariusz Odija – Narrator (odc. Strach i wstręt w mieście Endsville)

oraz


i inni

Kierownictwo muzyczne i tekst piosenkiMarek Krejzler

Lektor:


Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.